اتولیسپ


  ژوئن 13, 2017  

اتولیسپ

اتولیسپ زبان برنامه نویسی قدیمی برنامه های شرکت اتودسک می باشد و در تمامی زیر مجموعه های این شرکت قرار داده شده است، علت استفاده سادگی و قدرتمند بودن این زبان است، با وجود اینکه در Autocad زبان قدرتمند vb نیز قرار داده شده است اما  هنوز هم برنامه نویسان از Autolisp استقبال زیای نموده و هر روز هم به علاقه مندان این زبان در سراسر دنیا از جمله ایران اضافه می شود.

تاریخچه لیسپ :

زبان لیسپ در تاریخ 1958 توسط جان مک کارتی ابداع شد، و بعدها به خاطر منطق بالای این زبان برنامه نویسی و سهولت در کدنویسی که داشت در برنامه نویسی هوش مصنوعی به کار گرفته شد و به سرعت به عنوان یک زبان عمومی در زمان خود تبدیل شد.

لیسپ از لیست است، به علت اینکه اکثر برنامه های لیسپ به صورت یک لیست هستند که داخل دو پرانتز قرار گرفته و این لیست ها قابلیت اتوکد را چند برابر می کند، اگر در آموزش های این وب سایت و نمونه برنامه ها توجه کنید کار اصلی یک برنامه اتولیسپ وظیف لیست ها است و به کمک آن انعطاف بیشتری برای کار با مختصات ها و آبجکت های اتوکد داریم. همچنین میتوانیم بر روی لیست ها تغییرات اعمال کنیم و به هر یک از  عناصر یک لیست دست پیدا کنیم.

چرا اتولیسپ ؟

حتما تا حالا از خودتان پرسیده باشید که وقتی تمام کارهای خود را در اتوکد بدون برنامه نویسی به بهترین نحو انجام میدهید دیگر چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟ جوابش این است که برنامه نویسی نه قابلیت اتوکد را زیاد می کند و نه نو آوری جدیدی ایجاد میکند بلکه هدف از اتولیسپ افزایش سرعت کار با اتوکد، مانور دادن بر روی دستورات و خلق برنامه های ترکیبی می باشد برای مثال دستور هایی که در اتوکد برای تک انتخابی یا تک عملیاتی هستند می توانید به صورت شرطی ( از جمله رنگ آبجکت، اندازه، نوع آبجکت و …) برای کل آبجکت های اتوکد تعمیم دهید و این تعمیم دادن هم می تواند به اختیار برنامه نویس ترکییبی باشد، برای مثال بر روی یک مجموعه آبجکت دریافتی از نظر محیط، اندازه، مساحت و حتی تغییر شکل آبجکت عملیات انجام داد و از این اقدامات می توان در مهندسی مکانیک، عمران،نقشه برداری، هوش مصنوعی که محاسبات سنگین و گسترده ای دارند پیاده سازی و اجرا کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیس نما   فیس نما   فیس نما   فیس نما   فیس نما   فیس نما   فیس نما   کلوب   فیس نما  
برای مطلب "اتولیسپ" دیدگاهی وجود ندارد