برنامه نویسی تخصصی

GIS, Autocad, Access, Excel

آموزش اتولیسپ – قسمت ششم


  آگوست 16, 2017   /     /   اتولیسپ,برنامه نویسی اتوکد
autolisp

در جلسه قبلی از سری آموزش اتولیسپ توابع متنی رو شروع کردیم و با دوتا از مهمترین توابع پرکاربرد در اتولیسپ آشنا شدیم، در این جلسه ادامه توابع متنی رو به همراه مثال توضیح خواهم داد، البته منبع من برای توضیح این مطالب همان منابع Autodesk می باشد که کتاب نیز در سایت می باشد.

 

تابع StrLen :

این تابع تعداد کاراکتر یک متن یا یک متغیر را بر میگرداند، این تابع بیشترین کاربرد را در میان توابع متنی اتولیسپ دارد، به این دلیل که می توانیم در ترکیب با توابع ساده برنامه های کاربردی بنویسیم، برای مثال اگر بخواهیم در یک لیست (لیست ها را در جلسه های بعدی به طور مفصل توضیح خواهم داد) انتخابی در اتوکد حروف بعد از یک حرف ثابت را پیدا کنیم از این تابع استفاده میکنیم.

با اجرای برنامه در محیط Visual Lisp مشاهده می کنید که در CommandLine اتوکد عدد 8 چاپ می شود که تعداد کاراکترهای Autolisp می باشد.

در این نمونه کد نیز چون داخل کوتیشن ها خالی هست در CommandLine صفر چاپ می شود.

اما دقت داشته باشید که فاصله در زبان برنامه نویسی لیسپ میان حروف نیز به عنوان یک کاراکتر در نظر گرفته می شود برای مثال :

در این کد عدد 20 چاپ می شود که فاصله نیز به عنوان یک کاراکتر در نظر گرفته شده است.

 

تابع Strcat :

از این تابع در اتولیسپ برای ترکیب متن ها استفاده میکنیم که مخفف Concatenate می باشد. دقت نمایید که ترکیب این توابع فقط برای تکست های از نوع متنی یا String می باشد در غیر این صورت اول باید با توابعی به String تغییر داد سپس آن ها را ترکیب نمود.

در این مثال دو متن جدا را با فاصله با هم ترکیب کردیم، بیشترین استفاده این تابع در خروجی گرفتن آبجت های از نوع تکست یا تغییر نام آن ها در اتوکد می باشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیس نما   فیس نما   فیس نما   فیس نما   فیس نما   فیس نما   فیس نما   کلوب   فیس نما  
برای مطلب "آموزش اتولیسپ – قسمت ششم" دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *